Няма нищо по-хубаво от започването на нова книга! Това е като да си на прага на страхотно приключение и да нямаш търпение да се впуснеш в него.

В началото на лятото няма да сгрешите, ако наред с бански, лосион и плажна чанта, си купите и няколко нови романа, а аз имам чудесни предложения, от които да избирате!

Подреждам ги в случаен ред, защото всяка книга е добра и заслужава внимание.

„Музата на Виена“, Каролине Бернард , изд. Емас

Надали има в историята друга жена, вдъхновявала, любила, съпътствала живота на толкова гениални мъже, както Алма Шиндлер-Малер-Гропиус-Верфел. Наричали я „музата на деветимата творци“ или „вдовицата на четирите изкуства“ – Алма била съпруга, любовница и муза на най-знаменитите мъже на своето време, в мемоарите си злословела по адрес на всеки от тях и така и не е ясно дали изобщо е обичала някого. Днес това е без значение – нейният образ останал безсмъртен в творбите на влюбените в нея мъже, а историята ѝ е почти легенда.

Алма, 17-годишната заварена дъщеря на художника Карл Мол, вече е добила славата на най-красивата виенчанка и е станала притегателна фигура не само в известния салон на своите родители. Израснала сред бохемата на Виенския сецесион, получила солидно за едно момиче образование, девойката се изявява като талантлива пианистка, тайно композира… 

След няколко кратки флирта, сред които и с Густав Климт, Алма среща Густав Малер, преуспяващия директор на Виенската опера, считан вече и за гениален композитор. След няколко седмици бурна любов идва тайният годеж, а после и сватбата, за която говори цяла Виена. Двайсет и две годишната Алма навлиза в този брак с очакванията за блясък и безкрайно щастие. И наистина, като съпруга на един от най-големите музиканти на своето време, тя води живот извън нормите на ежедневието, живот, за какъвто биха мечтали много жени. Но този живот има цена – Алма трябва да се откаже от своето аз, да бъде само блестящото допълнение към именития си съпруг

Каролине Бернард е псевдоним на Таня Шли, родена през 1961 г.

Литературоведка по образование, Каролине Бернард се е посветила от двайсет години на художествената литература. В “Музата на Виена” авторката за пръв път взема за героиня на свой роман реално съществувала личност – стремежът на Алма Малер към себеутвърждаване и щастие я е вдъхновявал от години.

muza_banner_990_350

Днес Таня Шли живее със семейството си в малък град край Хамбург.

“Музата на Виена” е втората книга от писателката, излизаща в Колекция “Музи”. През 2017 г. издателство “Емас” публикува романа “Рандеву в “Кафе дьо Флор”.

„Убийството е всичко“, Антъни Хоро изд. „Еднорог“

Съдбата среща Антъни Хоровиц, преуспяващ сценарист и писател, с ексцентричния, озлобен и самотен бивш служител на полицията Даниъл Хоторн. Макар и уволнен от криминалната полиция, Хоторн често работи като консултант на бившите си колеги при особено сложни случаи.

Ubiistvoto_E_Saiita_2048x2048

А случаят, в чието разследване е въвлечен и самият Хоровиц въпреки волята си, не е какъв да е.

Една пролетна сутрин Даяна Купър – заможна жена и майка на прочут актьор – посещава погребално бюро, за да поръча собственото си погребение.

Шест часа по-късно тя е удушена с шнур за завеса в дома си. Небичайните обстоятелства налагат призоваването на Хоторн, а Хоторн търси писател, един нов доктор Уотсън, който да документира неговите случаи. Странностите около убийството на Даяна Купър съблазняват Антъни Хоровиц, но много скоро той се озовава в една история, която не е в състояние да контролира. Самият детектив има своите тайни, а разследването на истинско престъпление крие и истинска заплаха…

„Писма от Париж“, Джулиет Блакуел, изд. СофтПрес

Клер прекрачва прага на дома от детството си, посрещната от аромата на каджунски подправки, но не подозира, че така познатата къща крие тайна – изящно произведение на изкуството, което прадядо ѝ е изпратил от Париж след края на Втората световна война.

Баба ѝ я насърчава да замине за Франция и да издири ателието, където е създаден подаръкът от прадядо ѝ – маска на красива неизвестна жена. Под зоркия поглед на намусения и потаен майстор на отливки Арман тя попада на куп писма, които разкриват подробности за живота на незнайната девойка, обезсмъртена чрез изкуството. Докато разнищва мистериите в живота ѝ, Клер се натъква на неподозирани истини за себе си и семейството си и осъзнава, че съдбата ѝ се е преплела с нейната.

Историята е още по-вълнуваща поради факта, че маската, намерена от Клер, е реално съществуващ артефакт и е известна като „Непознатата от Сена“ (L’Inconnue de la Seine).

Pisma_Paris_316x.jpg

Легендата разказва, че „Непознатата от Сена“ е маска, направена на лицето на красива млада удавница. Макар и заспало вечен сън момичето се усмихвало със загадъчна усмивка, която пленила сърцето на служител в моргата.

И явно наистина има нещо в тази усмивка, защото с годините маската добива изключителна популярност и вдъхновява редица други произведения на изкуството – Райнер Мария Рилке я вижда в парижки магазин през 1902 г. и измисля историята на девойката. Набоков също пише за нея, а нейни репродукции и отливки красят кабинетите на редица знаменити творци.

Джулиет Блакуел има десетки книги зад гърба си и собствено ателие за декоративно рисуване и дизайн. Известна е като авторка на мистерии и е номинирана за наградата „Агата Кристи“, на която са носители най-изтъкнатите имена в жанра, включително и Луиз Пени.

„Плажът на мечтите“, Серхио Бамбарен, изд. „Световна библиотека“

product_871.jpg

Джон Уилямс е постигнал всичките си цели: милиони в банката, успешен бизнес, красива къща с изглед към океана, уважението и възхищението на хората. Но малко преди да навърши четирийсет, той осъзнава, че нищо от това, за което е работил, не запълва живота му. Джон е загубил усмивката си, загубил е своето щастие. Така е до деня, когато попада на плажа на мечтите си – мястото, където открива, че щастието живее в сърцето му и никъде другаде.

Написана преди повече от 20 години, „Плажът на мечтите“ е безкрайно актуална и днес, когато отново (а сякаш и повече от всякога) имаме нужда от четива, които ни напомнят, че щастието не е производно на материалните придобивки, нито е правопропорционално на високия ни ранг в обществото.

„Зимният път“, Леонид Юзефович, изд. „Еднорог“

Документалният роман е жанр, който набира все повече популярност, защото предоставя на читателя възможността да се информира в комфортната зона на добрата литература.

ZIMNIYAT_PUT_3D-e1558689859359

„Зимният път“ от руския писател и сценарист Леонид Юзефович е един от най-достойните представители на този жанр, съчетаващ изключително задълбочени исторически проучвания с художествен размах, стил и език. Книгата е базирана на реални личности и събития от малко познат период на Гражданската война в Русия и предлага нова гледна точка към един подценяван момент от историята. Този отрязък от едно размирно и наситено с жестокост време трябва да се помни, разказва и анализира, и „Зимният път“ дава повод и добра основа за това.

„180 секунди“, Джесика Парк, изд. „ICU“

Не можеш да достигнеш онова пред теб, ако не се освободиш от всичко зад себе си.

180_cvr_preview3-768x1152

Някои хора продължават по инерция, докато сърцето им не се вкамени безвъзвратно. Други са готови за промяна, макар да не го осъзнават веднага. Понякога 180 секунди са достатъчни, за да преобърнат хода на нечий живот.

Алисън е изгубила броя на приемните семейства, в които е настанявана. За 16 години се е научила да оцелява по свой собствен изстрадан закон: Не се привързвай към нищо и никого. Защото всичко е преходно и за кратко. Дори осиновяването ѝ от любящия и всеотдаен Саймън не ѝ помага да се справи с демоните.

Вече на 18, тя сякаш няма сили да преодолее стените, които сама е изградила около себе си. До деня, който изправя нараненото от живота момиче пред неочаквано изпитание. Въвлечена е в социален експеримент: задачата е да гледа в очите напълно непознат човек в продължение на 180 секунди. Нито тя, нито момчето, което сяда на стола срещу нея, не са готови за последиците от тези 180 секунди.

180 секунди. Достатъчно, за да осъзнаеш, че имаш сили да повярваш в себе си, в другите и – най-вече – в любовта.

„Погълнатата от земята кръв“, Оса Ларшон, изд. „Емас“

Само преди две години при самозащита Ребека Мартинсон е убила трима души – двама от които пастори, отнели живота на свещеник.

blood_FB_post

Сега тя се връща в родната Кируна, където амбициозната полицайка Ана-Мария Мела е решена да разкрие кой е посегнал на свещеничката. Някои от местните оплакват загубата ѝ, други посрещат кончината ѝ с облекчение. Колкото по-навътре се потапя Ребека в мистерията – мистерия, която съвсем скоро ще вземе нова жертва, – толкова по-завладяна от света на покойната свещеничка се чувства: свят на болка и изцеление, на грях и плътски страсти и най-вече свят на саможертва.

Със своята лирична и по скандинавски магическа проза Оса Ларшон създава роман, пропит с тайнствена атмосфера, който няма да ви даде мира, докато не стигнете до последната незабравима страница, и ѝ носи наградата на Шведската академия на криминалните автори за книга на годината.   

„Няма връщане назад“, Мелинда Гейтс, изд. „Обсидиан“

През последните двайсет години Мелинда Гейтс се стреми да помага на нуждаещите се. Многобройните ѝ пътувания я карат да осъзнае, че прогресът на едно общество днес зависи от защитата на правата на жените и на тяхната сила.

„Ето защо трябваше да напиша тази книга – заявява тя. – Исках да споделя с вас разказите на хора, които ме вдъхновиха. Мечтая всички ние да открием начини да помогнем на жените да развият потенциала си.“

Melinda-Gates-cover

Затрогващият разказ на една от най-влиятелните жени в света поразява с искреност и изобилие от факти – от стряскащите данни за детски бракове и липса на контрацептиви до неравенството на работното място.

За пръв път Мелинда говори откровено за личния си живот и за отношенията си със своя съпруг Бил Гейтс. И убедително показва, че именно сега имаме възможност да променим света. И себе си.

„288 страници, коити вдъхновяват всички нас (включително и мъжете) да се борим още повече за равенство между половете – защото когато жените успяват, успяват всички.“

– Кристалина Георгиева

„Шантавѝя до шия“, Радостина Николова, изд. „Мармот“

Предизвикателството към двамата герои е съвсем ясно – стиска ли им да се изправят лице в лице със Стефания – Шантавѝя, която може (или не може) да превръща хората в зайци, бухали, кози и гъсеници!

Към шеметното надлъгване, превърнало се в история за приятелството, и заличаването на пропастта между поколенията, се присъединяват и един куц заек, един луд детектив, една шарена коза, един щастлив доктор и много, много смях.

Shantavia-Cover-Front.jpg

„Шантавѝя до шия“ е втора книга на писателката за малко по-големи читатели след “Моите красиви рога”. След като през 2018 г. Николова издаде картинна книга за най-малката аудитория – “Кико без крила”, донесла й за трети път награда “Бисерче вълшебно”, сега тя е създала вълнуваща история за децата между 6 и 12 години.

Графичните допълнения към текста в книгата са дело на Христина Ефтимова, за която това е дебют в детската литература като илюстратор. 

„Другите светове на Алби Брайт“, Кристофър Едж, изд. Софтпрес

Какво би направил, ако разполагаш с кашон, поизгнил банан и свръхмощен компютър?

Albi_316x.jpg

Ако баща ти е учен, написал наръчник по квантова физика, вероятно ще постъпиш точно като Алби Брайт. Когато губи майка си, Алби е готов на всичко, за да я види отново, и Теорията за квантовия банан е единственият му шанс. Вдъхновен от идеята за паралелните вселени, той се впуска в пътешествие през пространството и времето в търсене на други светове. Предстои му да срещне неочаквани свои копия, да се сблъска с най-големите си страхове и да открие отговор на важни въпроси.

„Другите светове на Алби Брайт“ провокира скептичните читатели, според които топлотата на човешките взаимоотношения няма пресечна точка със строгите закони на науката.

„И науката, и историите ни помагат да открием смисъл в света“ – вярва писателят и пренася читателите в необикновени светове, за да им разкрие истини, валидни за всяка вселена.

Непознатото дете“, Хофман, изд. „Ентусиаст“

Появата на „Непознатото дете“ за пръв път на български език е безспорно събитие, което се очаква да бъде посрещнато със сериозен интерес и да насочи любопитството към един от най-причудливите и светли умове на Европа – Е. Т. А. Хофман. Музикалната книга е първият етап от мащабния проект, чийто стремежи са да доближи малки и големи до неговото творчество и да разкрие на публиката този ярък автор, енциклопедист и смел ексцентрик от епохата на Романтизма.

„Непознатото дете“ насочва вниманието върху идеите за отстояването на свободата на фантазията срещу ограниченията на обикновеното, за което допринася и подхода на художничката Катина Пеева, за която това е дебютен проект, в тясна колаборация с дизайнерката Свобода Цекова. Преводът е на проф. Борис Парашкевов, а мултимедийното съдържание включва адаптация в интерпретацията на Самуел Финци и мултижанрово музикално оригинално съдържание, продуцирано от  Ина Кънчева.

Реклама

Юнска китка хубави книги

Едно мнение за “Юнска китка хубави книги

  1. Pingback: Време за четене: „Фрида Кало и цветовете на живота” от Каролине Бернард – Vita Morena

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s