Колкото по-малко е бебето, толкова повече плаче. Може и да има изключения, но този досегашният ми опит с моето и тези на приятелки показва точно това.
Особено пък в първите дни (седмици или дори първия месец) след раждането бебетата са изключително ревливи. И ние не трябва да им се сърдим или ядосваме за това! Те преживяват шок от “сблъсъка” с новия свят, след като доскоро са обитавали съвсем различен и доста по-комфортен за тях.
Дори допирът на дрехите до кожата им е неприятен, както и светлината (новородените са почти слепи), да не говорим пък останалите хора наоколо. Затова и те изпитват паническа нужда от майка си – да усещат мириса на тялото ѝ, да чуват нейния глас и да усещат топлината и кожата ѝ. Да, това може да е изключително трудоемко (и изнервящо) за жената, особено когато след раждането има нужда да обърне внимание на тялото си и да подреди мислите (и хормоните) си.
За евентуалните проблеми с кърменето пък дори не искам да отварям дума. Но това малките бебета не ги интересува…
Те имат нужда да се почувстват отново защитени, както са били в утробата, а единственият им начин за комуникация е плачът. Или скимтенето, защото някои са още толкова мънички и немощни, че по-скоро скимтят, отколкото плачат.
Има най-различни техники описани в хиляди книги, но най-лесният и удачин начин е като се имитира утроба или иначе казано – бебето да е добре нагушено и подплатено от всички страни, да е тъмно и по възможност да има някакъв константен страничен шум (бял звук).
Една от големите заблуди е, че бебетата имат нужда от абсолютна тишина, за да спят.
Напротив – в корема на мама те са изложени на доста шумове дори от самото функциониране на тялото на майката, отделно на нейния глас и т.н., така че след това осигуряването на фонов шум ще помогне. Има различни приложения за телефон и устройства, създаващи такива звуци. Аз лично лекичко повтарях протяжно “Шшшшш шшшш шшшшш шшшшшш”, докато малката заспи и работеше чудесно.
Разбира се, аз не съм открила топлата вода, методът е чудесно описан от педиатъра д-р Харви Карп. Можете да видите кратко и изключително полезно видео с неговата техника тук – https://www.facebook.com/kineducom/videos/1731524140249297/.
Повече са самия доктор четете тук – https://en.wikipedia.org/wiki/Harvey_Karp
Единственото, което аз не правя, е това повиване на бебето в стегнато вързопче. Но пък носенето в ергономична раница или слинг създава същия ефект, а аз разнасях дъщеря ми всяка вечер и всеки ден в ергобейби.
Това е най-удачната бебешка покупка, която съм направила! Дори и да не заспи, малката винаги се успокоява, когато я нося в раницата. Разказвала съм повече тук – Шестото чувство на бебетата
Едно от най-неприятните и стресиращи неща за всеки родител е, когато детето му плаче. Особено докато е бебе и се чудиш какво може да му има. Прехвърляш различните вероятности през ума си, правиш едно, тестваш друго, но сякаш нищо не действа и започваш леко да се паникьосваш.
Гушкането обаче винаги помага! И не се притеснявайте, няма опасност да “разглезите” новороденото с това, че го носите на ръце. То има нужда от това да ви усеща близо, особено че още изобщо не е осъзнало, че е отделно същество, а се стреми да се почувства отново толкова добре, колкото преди появата си на “белия” свят.
Ако пък подозирате, че бебето ви има колики, не бързайте веднага да давате лекарства билки и т.н. Гушнете бебето или го сложете в слинг/ергономична раница, разходете се с него из апартамента или навън, ако времето позволява и ще видите как съвсем скоро малкото ще се успокои и заспи. Това го казвам от дълбок личен опит 🙂
Най-доброто средство за успокоение на деца е родителската ласка и обич, а най-добрият начин за приспиване – създаването на уют и спокойствие.
Методи от сорта на “нека се наплаче и после ще заспи” ще ви осигурят само още по-изнервено, стресирано и лесно разреваващо се бебе. А пък то ще напрегне излишно самите вас.
Затова повече гушки и любов и не забравяйте, че бебешкият период на децата, колкото и тежък да е за родителите понякога, ще отмине бързо и ще остави само спомен 🙂
Още по майчинско-бебешката тема:
Pingback: Розови бебешки дупета – Vita Morena
Pingback: Специфики на летенето с бебе – Vita Morena