„The Space in Between“ е изцяло авторски танцов проект, реализиран и менажиран от хореографа Искра Иванова и културолога Светлозара Христова. Представлението е колаборативна творба, базирана на импровизация и интеракция с публиката.
„The Space in Between“ изследва темата за комуникацията помежду ни в контекста на съвременната консумативна епоха, заплашваща възприемането на човешкото същество основно през аспекта на телесността.
В навечерието на танцовия пърформанс (тази вечер от 18:00 ч в „Червената къща“ на ул. „Любен Каравелов“ 15) ви срещаме с Искра. Тя се съгласи да отговори на няколко наши въпроса, за което ѝ благодарим.
- Моля, представете се с няколко думи за читателите ни, които не ви познават.
Искра Иванова е от Варна, хореограф, танцьор, преподавател по съвременен танц, майка, съпруга, дъщеря, сестра, приятел…
- „The Space in Between“ е определен като “изцяло авторски танцов проект“, реализиран и менажиран от вас и културолога Светлозара Христова. Какво още можете да кажете за постановката?
The Space in Between е танцово представление с участието на публиката; то се занимава с темата за срещата между хората – онази, за която можем да кажем, че се е случила, онази, в която знаем, че се разминаваме, онази, която помним, онази, която бързаме да забравим… С проекта изследваме възможностите за комуникация помежду ни, които все повече като че ли се концентрират във виртуалното пространство и по някакъв начин закърняват човешката сетивност. Зрителите са поканени да си партнират с изпълнителя в опит да излязат от зоната си на комфорт, да усетят възможността за осъзнат избор, който бивайки пасивен или активен, винаги води до множество следстивия.
- Как бихте определили професията на хореографа с три думи?
Хореографът създава реалност в реалността. Той е конструктур на пространство. И често се оказва в позицията на терапевт.
- Как бихте определили културната сцена у нас? Достатъчно активна и разнообразна ли е, или нещо ѝ липсва?
В последните години можем да кажем, че има по-сериозно раздвижване. Отвъд познатите фестивали за танц и пърформанс като Антистатик и One Dance Week, определено можем да кажем, че сцената се разширява и доказателство затова е фактът, че за първа година АСТ фестивала за свободен театър е с международна програма, във Варна пък след броени дни започва третото издание на Vertigo фестивал за съвременен танц и пърформанс, а Перник тази година също изненада с първо издание на фестивала Body Graphics, в който освен международни продукции, имаше и богата програма от танцови ателиета. Това, което към момента се случва спорадично (повече в столицата, отколкото в страната) е културна програма в сферата на изпълнителските изкуства отвъд фестивалното време.
- А как бихте определили публиката на вашите спектакли?
Публиката на нашите представления са смели и любопитни хора на всякаква възраст. Те са заинтригувани от възможността да бъдат активни зрители, да избират, пряко да участват, да партнират. Отворени и сетивни.
- Въпросът за това дали е лесно или трудно да оцеляваш като артист в България и да правиш изкуство тук, е толкова пъти задаван и на толкова различни творци, че вече леко се е поизтъркал. Въпреки това обаче е важен, затова искаме да го зададем и на вас.
Разбира се, трудно е да си артист в България, но не бихме могли да кажем, че е много по-лесно и извън страната. Това, което би могло да спомогне са повече пространства, в които да се представят и да се реализират проекти, повече финансови грантове за продуциране и разпорстранение на проекти, както и повече културни мениджъри, които работят с гъвкави модели.
- Едни казват, че тялото е ненужна обвивка, а други – че е храм на душата. Какво за вас е човешкото тяло?
Човешкото тяло е доказателство за съвършенството на природата. Неговият потенциал и памет са невероятно вдъхновение.
- Къде откривате вдъхновение?
В потенциала на тялото, в музиката, както и от конкретни ситуации от живота.
- Споделете ни какви са бъдещите ви планове и какво да очакваме от вас занапред?
Предстоящите фестивали, на които ще покажем проекта в България, подготовка на международно турне със същия проект.
12 ноември 2016, 18:00ч., Червената къща, АСТ фестивал
15 ноември 2016, 20:00ч., Социалната чайна, Vertigo фестивал
The Space in Between е част от АСТ фестивала за свободно изкуство (за който вече ви споделихме и можете да си припомните тук).
Pingback: Ирена Цветанова: Какво е да си артист у нас, силата на голото тяло и Неон – Vita Morena